ГоловнаПРО ЦЕНТРІСТОРІЯ ЦЕНТРУ
 Версія для друку

 

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

 

Необхідність організації захисту населення і об’єктів народного господарства була викликана появою у роки першої світової війни (1914-1918рр.) нового роду військ – авіації та застосування хімічної зброї.

Для запобігання загрози тилу та мирному населенню була утворена протиповітряна оборона (ППО). Штаб протиповітряної оборони відповідав за забезпечення готовності до відбиття нападу ворога у містах, з цією ж метою була створена мережа пунктів спостереження.

У 1927 році були організовані об’єднані курси підготовки працівників повітряно-хімічної оборони. В 1928 році наказом Наркому військових і морських справ було введено в дію перше Положення про повітряну оборону СРСР.

4 жовтня 1932 року була створена мережа місцевої протиповітряної оборони (МППО), основа майбутньої цивільної оборони. Вона призначалась для захисту населення від повітряного нападу противника. Загальне керівництво МППО покладалось на наркомат оборони.

Особливо глибокий та масовий характер робота щодо загального навчання оборонній справі набула після прийняття 2 липня 1941 року Постанови Ради Народних Комісарів СРСР “Про всезагальну підготовку населення до протиповітряної оборони”. Постанова зобов’язала всіх громадян країни оволодіти необхідними знаннями з МППО.

У м. Полтаві формування МППО були укомплектовані на 100%. На всих промислових об’єктах були організовані об’єктові команди та групи самозахисту.

В липні 1961 року Місцева протиповітряна оборона реформована у Цивільну оборону, завдання підготовки керівного складу було покладено на обласний штаб цивільної оборони. З цією метою в межах чисельності обласного штабу були створені курси цивільної оборони.

У 1965 році, відповідно до Постанови ЦК КПУ та Ради Міністрів УРСР №1246-00106 від 19.08.1961 року і наказу начальника штабу цивільної оборони України №209 від 25.12.1964 року відбулась реорганізація, під час якої курси були виведені зі складу обласного штабу та отримали назву “389 курси цивільної оборони Полтавської області” і з 14.01.1965 року, на підставі наказу Штабу цивільної оборони Полтавської області №2 від 14.01.1965 року утримувались за окремим штатом без права юридичної особи.

Таким чином 14 січня 1965 року вважається днем утворення Курсів цивільної оборони Полтавської області.

З 1965 року по 2002 рік Курси цивільної оборони входили до складу Штабу цивільної оборони Полтавської області, в подальшому – до Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Полтавської облдержадміністрації.

У 2002 році на підставі вимог постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 року №874 “Про удосконалення підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації керівних кадрів і фахівців у сфері цивільного захисту”, Статуту Курсів цивільної оборони Полтавської області від 13.11.2001 року та наказу начальника Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Полтавської обласної державної адміністрації від 21.03.2002 року №29 курси набувають статусу юридичної особи і стають державною, постійно діючою навчально-методичною установою цивільної оборони України, що забезпечує проведення функціонального навчання осіб керівного складу цивільної оборони, інших управлінських кадрів і фахівців у сфері цивільного захисту та здійснює організаційні, координуючі, навчально-методичні функції щодо сприяння виконанню місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування завдань з підготовки населення до дій у надзвичайних ситуаціях техногенного та природного характеру. У тому ж році створюється мережа територіальних курсів цивільної оборони, до складу якої входять: курси цивільної оборони Полтавської області, курси цивільної оборони II категорії м. Полтави, курси цивільної оборони II категорії м. Кременчука, навчально-консультаційний пункт у м. Лубни.

Відповідно до спільного рішення МНС України та Полтавської ОДА від 11.07.2005 року з метою реалізації програми розвитку системи післядипломної освіти у сфері цивільного захисту, Курси цивільної оборони Полтавської області та Навчальний пункт Головного управління МНС України в Полтавській області реорганізовані в Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Полтавської області (далі – Центр).

На сьогоднішній день до складу Центру входять:

    Твіт